Studio interaktivního designu

Grafický & interaktivní design, webdesign.

Interaktivní svítidlo Tvor

tvor
Hybrid studio

Inteligentní svítidlo Tvor

je obdařeno umělou inteligencí, která ho směruje do nejtemnějšího místa prostoru. Neúnavně se vydává za temnotou, ta však s jeho přítomností zaniká a přesouvá se jinam. Tvor je tak odsouzen k nekonečnému putování.

Co je uvnitř

Mozkem je Arduino – open-source platforma, Základním stavebním kamenem Tvora je Arduino, elektronická open-source platforma založená na uživatelsky jednoduchém hardware a software. Arduino je schopné vnímat okolní prostředí s pomocí různých senzorů. Prostřednictvím rozličných výstupních periferií zároveň dokáže okolí ovlivňovat. Tvor si svítí několika výkonnými LED a napájí ho velký akumulátor, díky němuž Tvor vydrží putovat třeba celou noc. Akumulátor je umístěný pod osou kol, což dává Tvorovi stabilitu a charakteristický houpavý pohyb.

Jak Tvor funguje

Nejdříve se začne točit kolem vlastní osy a měřit intenzitu světla ze všech směrů. Poté co zjistil, odkud přichází nejméně světla, ztlumí své vlastní světlo a tím směrem se vydá. Pohybuje se tak dlouho, dokud si všimne překážky, obvykle zdi nebo diváka. Tvor se zastaví a intenzivně se rozsvítí. Chvíli postojí v klidu a pak se začne rozhlížet znovu. Rychlost tohoto cyklu lze regulovat.

Národní cena za studentský design

Jindřich Vodička, absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, obdržel Národní cenu za studentský design za rok 2010. Porotu si získal svou diplomovou prací, interaktivním svítidlem Tvor. Světlo jste mohli vidět živé prohánějící se po chodbách na říjnové přehlídce Designblok 2010.